plen
  alt

  Hodowla Cane Corso Italiano

  Image

  Zdjęcia

  Kochamy wszystkie zwierzęta, jednak jedna rasa wzbudziła w nas tak ogromny zachwyt, że postanowiliśmy rozpocząć hodowlę ich szczeniąt. Mowa oczywiście o Cane Corso italiano - jest to rasa psów obronnych i stróżujących, które zaliczane są do grupy molosów w typie mastyfa - grupa II, sekcja 2 (zgodnie z klasyfikacją FCI). Ich nazwa pochodzi od włoskiego „cane da corso” - określenia używanego w przeszłości na psy odpowiedzialne za polowania na dziki, a także zaganianie świń i krów. Obecnie przyjmowane jest tłumaczenie z łaciny (cohors), oznaczające strażnika, opiekuna.

  Budowa
  Psy rasowe Cane Corso wyróżniają się dużą muskulaturą, jednak porównywalnie znacznie mniejszą, niż to można zauważyć przy innych osobnikach typu mastyf. W przeszłości wyróżniały się stojącymi, trójkątnymi uszami, jednak dziś częściej spotyka się je lekko oklapnięte, swobodnie wiszące. Ich pysk jest plaski i szeroki - cała głowa jest zazwyczaj równie szeroka, co wysoka. Ich oczy przypominają kształt migdałów. Samce osiągają zazwyczaj do 70 centymetrów wysokości (stojąc), podczas gdy trochę mniejsze samiczki osiągają około 66 cm.

  Charakter
  Zarówno szczenięta Cane Corso, jak i dorosłe osobniki, przywiązują się do jednego właściciela - dlatego w szczególności w tym przypadku należy dokładnie rozważyć zakup pupila. To przywiązanie skutkuje również potencjalną agresją wobec osób trzecich, jeżeli życie lub zdrowie właściciela jest zagrożone, lub nieufnością wobec obcych. Posiadają bardzo silny, dominujący charakter, wyróżniający się dużą niezależnością oraz pewnością siebie. Można je jednak poddać tresurze - jest to bardzo inteligentna rasa psa.

  Umaszczenie
  Cane Corso wyróżnia się zawsze czarnym bądź bardzo ciemnym pyskiem, niezależnie od koloru sierści. Dopuszczalne są takie umaszczenia, jak:
  • jasnopłowe,
  • grafitowe,
  • płowo-czerwone,
  • czarne,
  • pręgowane,
  • ciemnoszare.
  Można spotkać się z niewielkimi, białymi oznaczeniami w różnych miejscach na ciele psa - jednak nie mogą to być duże łaty. Sierść jest krótka, gęsta i przylegająca, jednocześnie pozostając bardzo lśniącą.

  Historia
  Hodowla Cane Corso należy do potomków rasy canis pugax, wykorzystywanej przez Rzymian do walki zbrojnej. Jednak ich bardziej bezpośrednią rodziną są mastino napoletano i molosy asyryjskie - to właśnie z Półwyspu Apenińskiego pochodzi ta odmiana szczeniąt. Jednak w dwudziestym wieku prawie całkowicie wyginęła. W 1970 roku powzięto działania mające na celu ponowne rozpowszechnienie rasy, co zakończyło się powodzeniem. Obecnie zajmuje ona 40 miejsce wśród najpopularniejszych odmian psów w Stanach Zjednoczonych.

  alt

  Gabinet Weterynaryjny AVET Ⓒ 2017. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  ul. Chopina 12 38-200 Jasło, tel.: +48 134467974, mail: renwet@wp.pl